تعاونکده
صفحه اصلی تعاونی ها

   

   

محصولات کشاورزی

شنداله

  اخبار و مصاحبه تعاونی ها چگونه به تغییرات اقلیمی پاسخ می دهند؟

تعاونی ها در منطقه آسیا و اقیانوسیه با کاهش ضایعات و مصرف انرژی، محافظت از محیط زیست و آماده سازی جوامع در راستای مقابله با بلایای طبیعی، بر تغییرات اقلیمی تمرکز بیشتری معطوف کرده اند.

 از آنجا که  تأثیر تغییرات  شدید اقلیمی بیشتر در کشورهای این منطقه احساس می شود،  این اقدامات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در حال حاضر، شش کشور  از ده کشورجهان  تحت تأثیر حوادث شدید آب و هوایی در آسیا و اقیانوسیه  قرار دارند. علاوه بر این، 60  درصد از جمعیت منطقه در بخش هایی کار می کنند که بیشتر در معرض خطر تأثیر تغییرات اقلیمی هستند. بدون  اعمال تغییر اساسی، این منطقه تا سال2030، به میزان 48 درصد سهم انتشار دی اکسیدکربن را در جهان خواهد داشت.

بنابراین تعاونی ها چگونه تغییر ایجاد می کنند؟ در مطلب زیر گزیده ای از مطالعات موردی تعاونی ها در این مناطق است که به چالش های ناشی از تغییرات اقلیمی پاسخ می دهند  و کمکهای ارزشمندی در پرداختن به مهم ترین موضوعات زمان ما می کنند:

استرالیا

گروه CBH متعهد شده تا سال 2030،  دفع زباله های خود را به صفر رسانده  و اطلاعات مربوط به فعالیت های پایدار  را در گزارش های عملکرد سالانه خود درج کند. آنان همچنین متعهد شدند با کاهش یا جبران هرگونه تنوع زیستی ناشی از فعالیت های خود، از تنوع زیستی محلی محافظت و آن را تقویت کنند.

تایلند

اتحادیه تعاونی های تایلند (CLT)، به منظور ترغیب اعضای تعاونی برای کاشت درختان جوان، برنامه “کاشت درخت برای حفظ آب” را با شعار: یک تعاونی، یک درخت  آغاز کرد.

  

فیجی

در سال 2011، هشت گروه  زمین دار، جمعی از زنان و یک گروه از  جوانان در شمال فیجی گرد هم آمدند تا تعاونی جوامع جنگلی Drawa Block  را برای حفاظت از 4120 هکتار از جنگلهای بارانی گرمسیری تشکیل دهند.

این سرزمین، خانه  گیاهان و جانوران بومی  در معرض خطر است. صاحبان زمین از حق ثبت ورود برای مدیریت پروژه های حفاظت و افزایش درآمد از طریق  تولید و فروش عسل جنگل های بارانی و جبران کننده های کربن خودداری  کردند.

آنها سالانه 18800 واحدکربن تولید می کنند و اولین فروش کربن را در سال 2018 انجام داده و 9،551 دلار آمریکا جمع آوری کردند.

مأموریت آنها تأمین زیرساختهای اساسی برای جوامع خود و تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد است.  تلاش های حفظ تعاونی با جایزه دبیرخانه برنامه محیط زیست منطقه اقیانوسیه 2013   به منظور تعالی در اجرای اصول مدیریت اکوسیستم جزیره ای شناخته شد.

هند

تعاونی عضو محور  تولید کود مزرعه داران هند (IFFCO) در حال تهیه کودهای گیاهی پایدار و عضو محور است که از تولید کودهای بیولوژیکی شروع به کار نمود  و اکنون بر تولید کودهای نانو تمرکز دارد.

این تعاونی یک محصول کامل تغذیه گیاهی با نام sagarika را معرفی کرده که  از جلبک دریایی تهیه شده است.. این برنامه،  بهره وری کودهای معمولی را افزایش داده  و به بهبود کیفیت محصول به شیوه ای سازگار با محیط زیست کمک می کند.

همچنین این تعاونی خط تولید کودهای سازگار با محیط زیست را با نام تجاری ” باغهای شهری ” ایجاد کرده است. طیف وسیعی از کودهای تخصصی توسط گروهی  از فارغ التحصیلان جوان و پرانگیزه کشاورزی به منظور پرورش، نگهداری و محافظت از گیاهان بومی  و گیاهان مناطق شهری توسعه یافته است.

علاوه بر این، تعاونی تولید کود مزرعه داران هند،  متعهد به کاهش مصرف انرژی، در نظر گرفتن تمهیدات جایگزین و استفاده از انرژی های تجدید پذیر و اجرای پروژه های صرفه جویی در مصرف انرژی در کارخانه های تولید کود شده است.

این تعاونی متعهد شد پروژه های جنگل زنی را در زمین های بایر درمساحت 29419 هکتار اجرا کند و در سال 2020، یک کمپین سراسری برای کاشت درختان به راه انداخت و منجر به کاشت 700000  اصله درخت در سراسر کشور شد. این درختان  برای رشد خود، به آب اندکی نیاز دارند و به حفظ سطح اکسیژن و کاهش فرسایش خاک کمک می کنند.

ژاپن

اتحادیه تعاونی مصرف کنندگان ژاپن (JCCU)  ملزم  شد میزان انتشار دی اکسید کربن را در سال 2018 کاهش دهد  و تعاونی های عضو این کشور، میزان انتشار این گاز  را از سال 2013 به میزان  20٪ کاهش داده اند.

این کار از طریق ترکیبی از راهکارهای مختلف از جمله استفاده از انرژی تجدیدپذیر، افزایش تولید برق توسط تعاونی ها، بهبود بهره وری انرژی از تسهیلات تجاری، تحلیل و بهینه سازی مسیرهای حمل و نقل کامیون ها و کاهش استفاده از پلاستیک انجام شده است.

این اتحادیه و تعاونی های عضو آن نیز در زمینه تولید و استفاده از انرژی های تجدید پذیر در حال فعالیت هستند. اتحادیه تعاونی مصرف کنندگان ژاپن همراه با  12 تعاونی مصرفی در سراسر کشور به عنوان بخشی از تلاشها در جهت  تحقق جامعه دکربنه شده  و جامعه ای که به تولید انرژی هسته ای متکی نباشد،  هدفی را برای تأمین تقریبا 400 میلیون کیلووات ساعت، انرژی برق تجدید پذیر سالانه تا سال 2030 تعیین کرده اند.

فیلیپین

تعاونی چند منظوره Lamac یک منطقه 48 هکتاری را جنگل زایی  کرد  که اعضا در آن 25000  نهال از گونه های نادر مانند نارا کاشتند.

آنها همچنین دارای ابزاری جهت استفاده از نارگیل و عدم تولید زباله،  برای تبدیل پوسته سخت  به الیاف نارگیل؛ مواد خام؛ پوسته سخت به زغال چوب؛ آب نارگیل به سرکه  و تولید شکر نارگیل هستند.

تعاونی های سراسر منطقه نیز در تقویت مقاومت در برابر حوادث در جوامع محلی خود فعالیت داشته اند.

PH-Haiyan یک تعاونی است که توسط بازماندگان Typhoon Haiyan  در شهر تاکلوبان آغاز به فعالیت کرده که این منطقه در نوامبر 2013 ویران شده بود.

این تعاونی  در نظر دارد  برای  کمک به  بالابردن ظرفیت گروه های آسیب پذیر مانند افراد بی خانمان، ماهیگیران، افراد فقیر شهری و کشاورزان، مقاومت  تاکلوبان را در برابر حوادث  طبیعی آینده تقویت کند.

در عین حال، آنان می خواهند با حفاظت از محیط زیست و احیای جنگل های  گرمسیری  کنار ساحل، بروز حوادث آتی را کاهش  داده  و یک سد طبیعی ایجاد کنند.

آنها در حال کار بر روی سیستم های هشدار اولیه، کارگاه های آمادگی در برابر بحران، واکنش سریع و آموزش موارد امدادی  هستند.

آنها بیش از 6000  اصله درخت در سال 2019 کاشتتند  و در سال 2018، همایش تعاونی Visayas را در زمینه سازگاری با تغییرات اقلیمی و کاهش تغییرات، به طور هماهنگ انجام دادند تا از تعاونی های اصلی بخواهند نسبت به ممانعت از تغییرات اقلیمی اقدام کنند.  هدف آنها تبدیل کردن تاکلوبان به الگویی برای مقاومت در برابر شرایط اقلیمی است.

سریلانکا

فدراسیون انجمن های تعاونی اعتباری  (SANASA) با توسعه 10،000 روستای پایدار، به عنوان بخشی از برنامه “Lassana Lanka” (سریلانکای زیبا)، مقاومت در برابر رخدادهای  طبیعی جوامع عضو خود را تقویت کرد.

این کشور می خواهد مقاومت 100 جامعه را در برابر سیل، سونامی، رانش زمین و زمین لرزه بهبود بخشد. 100 روستا به عنوان بخشی از این پروژه، تحت سیاست زیست محیطی توسط وزارت محیط زیست سریلانکا شناخته می شوند: سریلانکا  پس از دوره  آبی-سبز.

کره

فدراسیون ملی تعاونی کشاورزی (NACF) در جمهوری کره، کشاورزان را ترغیب به خرید بیمه بلایای زراعی می کند تا  اثرات  از دست رفتن محصولات را کاهش دهد. دولت از این پروژه حمایت می کند و شرکت بیمه اموال و حوادث NangHyup، که زیرمجموعه فدراسیون ملی تعاونی کشاورزی است محصولات بیمه ای را تولید و به فروش می رساند.

همچنین این فدراسیون بودجه ای را جهت ترمیم حوادث تصویب کرده  و وام های بدون بهره تا مبلغ  385 میلیارد  وون (2019) و در سایر موارد پشتیبانی از امورکشاورزی به مبلغ 4 میلیارد وون (2019)  ارائه می‌کند.

منبع: اتاق تعاون ایران 

پایان خبر