تعاونکده
صفحه اصلی تعاونی ها

   

   

محصولات کشاورزی

شنداله

  اخبار و مصاحبه بانک مرکزی ارز مورد نیاز تعاونی های مرزی را تامین کند

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: موضوع تامین ارز تعاونی های مرزنشین یکی از مشکلات جدی و اساسی است که باید از سوی بانک مرکزی برطرف شود.

محمد شریعتمداری در حاشیه آیین افتتاح 257 طرح بخش تعاون که از طریق ویدئوکنفرانس در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، در پاسخ به خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اگر ارز مورد نیاز تعاونی های مرزنشین تامین می شود آنها می توانند کالاهای مورد نیاز کشور را از طریق 15 کشور همسایه تامین کنند.
وی ادامه داد: فهرست نیازمندی های کشور که قابلیت واردات به وسیله تعاونی های مرزنشینان را دارد شامل «کالاهای ساخته شده نهایی» و «مواد اولیه بخش تولید» است که به دلیل تحریم ها امکان واردات برخی از آنها مهیا نیست.
شریعتمداری اضافه کرد: همچنین در زمینه صادرات تلاش می کنیم تعاونی های مرزنشین فعال شوند. این اقدام ها به بهبود شرایط زندگی مرزنشینان منجر می شود که در تامین امنیت نقاط مرزی نقش اصلی دارند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: 370 تعاونی مرزنشین با پنج میلیون عضو در کشور فعالند که 2 میلیون نفر از اعضای این تعاونی ها سرپرست خانوار به شمار می روند.

**ابزار نظارتی در تعاونی ها قوی تر است
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ضرورت واگذاری بنگاه ها و شرکت ها در قالب اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی به بخش تعاون و کاهش مخاطرات خصوصی سازی گفت: ابزارهای نظارتی بخش تعاون قوی تر است.
شریعتمداری افزود: قوانین به بخش تعاون امکان نظارت عمیق تری بر عملکرد بنگاه ها و شرکت های خصوصی سازی شده می دهد.
وی سودجویی را از دلایل افزایش مخاطرات خصوصی سازی دانست و گفت: تقسیم سود میان اعضا موجب می شود فرصت بروز چنین سوء استفاده هایی از بین برود.

منبع:ایرنا

پایان خبر