تعاونکده
صفحه اصلی تعاونی ها

   

   

محصولات کشاورزی

شنداله

  اخبار و مصاحبه بخش تعاون با تمام امکانات و ملزومات برای کمک به سیل زده ها آماده است

اولین نشست ستاد مشترک تعاون در سال جدید با حضور معاونت تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس اتاق تعاون ایران، معاونت ها و مدیران برگزار شد.

 محمدجعفر کبیری معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی با تشریح تازه‌ترین اقدامات حمایتی از سیل زدگان، میزان خسارت وارده به تعاونی‌ها را 100 میلیارد تومان عنوان کرد و از اختصاص وام 50 میلیون تومانی خرید لوازم خانگی به سیل زدگان خبر داد.

وی گفت: به طور طبیعی بحران‌ها چند مرحله دارند که بعد از گذشتن از مرحله بحران و عبور از مشکلات، بحث احیای اشتغال از دست رفته و تأمین معیشت پایدار آسیب دیدگان مطرح است و وزارت تعاون از همان مرحله اول با تهیه و تأمین بسته‌های غذایی، دارویی و بهداشتی در این حادثه حضور داشت.

بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون ایران نیز در این نشست، ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان به تشکیل ستاد پیگیری و بررسی خسارات تعاونی ها در اولین روزهای سال جدید اشاره کرد  و گفت: در قدم اول جمع آوری اطلاعات میزان خسارت تعاونی ها در سطح 5 استان سیل زده آغاز شد.

رئیس پارلمان بخش تعاون کشور ادامه داد: تا کنون اطلاعات استان های ایلام و کهگیلویه و بویراحمد اخذ شده و اطلاعات استان های گلستان و چهارمحال و بختیاری در حال تکمیل است.

وی گفت: بخش تعاون با تمام امکانات و ملزومات برای کمک به سیل زده ها آماده است.

در ادامه این نشست، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از احصاء و شناسایی تعاونی‌های آسیب دیده و میزان خسارت وارده در جریان سیل‌های اخیر خبر داد و گفت: صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون نیز تا سقف یک میلیارد تومان ضمانت‌نامه برای تعاونی‌های آسیب دیده صادر می‌کند تا بتوانند وام و تسهیلات مورد نیاز اخذ کنند.

کبیری افزود: درخواست کردیم تسهیلات ارزان قیمت و تسهیلات بلاعوضی که از سمت دولت اختصاص داده می‌شود با عاملیت بانک توسعه تعاون صورت گیرد تا وقتی آثار اولیه بحران و سیل با فوریت از بین رفت این بنگاه‌ها بتوانند خودشان را بازیابی کنند و اشتغال از دست رفته آنها دوباره برگردد و در مرحله بعد به توسعه اشتغال این بنگاه‌ها در قالب کمک‌های ارزان قیمت دولتی خواهیم پرداخت.

در این نشست حجت الله مهدیان رئیس هیات مدیره و مدیر عامل بانک توسعه تعاون نیز گزارش مبسوطی از اقدامات بانک برای کمک به سیل زده ها ابراز داشت و از آمادگی  بانک توسعه تعاون برای تخصیص 4000 فقره وام قرض الحسنه 50میلیون ریالی و تخصیص 7000 فقره وام جعاله تعمیر مسکن 150میلیون ریالی به سیل زدگان خبر داد.

وی گفت: تا کنون 400 میلیون تومان کمک های غیرنقدی در استان های سیل زده توزیع شده است.

وی در تشریح طرح امید گفت: در قالب طرح امید تا سقف 50 میلیون تومان برای تأمین لوازم خانگی در اختیار سیل زدگان قرار می‌گیرد و هر فردی که درخواست بدهد می‌تواند از این وام استفاده کند. وام، قرض‌الحسنه نیست ولی نرخ آن از نرخ بازار کمتر است و اگر در روزهای آینده تسهیلات ارزان قیمت از سوی دولت اختصاص یابد نرخ این وام را کاهش می‌دهیم.

مهدیان به آن دسته از افرادی که قصد کمک رسانی به آسیب دیدگان سیل‌های اخیر را دارند اما از تمکن مالی مناسب برخوردار نیستند مشارکت در طرح “وفاق” را پیشنهاد کرد.

وی گفت: در طرح “وفاق” این امکان را برای عزیزانی که مایلند به سیل زدگان کمک کنند ولی نقدینگی لازم را در اختیار ندارند فراهم کرده‌ایم که وام قرض‌الحسنه با اقساط بلندمدت دریافت کنند. به این نحو که وام دریافتی به حساب هلال احمر و بهزیستی واریز می‌شود و افراد اقساط آن را می‌پردازند.

وی میزان وام قرض‌الحسنه را 5 میلیون تومان و مدت بازپرداخت آن را 50 ماهه و ماهی 100 هزار تومان عنوان کرد و گفت: اگر فردی قصد 500 هزار تومان کمک به سیل زدگان را داشته باشد می‌تواند با پرداخت ماهی 10 هزار تومان در اقساط 50 ماهه در این کار خیر مشارکت و به هموطنان آسیب دیده کمک کند.

در این نشست مقرر شد دو کارگروه بررسی خسارت سیل و جمع آوری و نحوه کمک به مناطق سیل زده و کارگروه کسب و کار با هدف احیای شغل های از دست رفته در این مناطق، تشکیل شود.

منبع: اتاق تعاون ایران

پایان خبر