تعاونکده
صفحه اصلی تعاونی ها

   

   

محصولات کشاورزی

شنداله

  اخبار و مصاحبه آمادگی اتاق تعاون برای توزیع کالای اساسی در کشور

رییس اتاق تعاون کشور با اشاره به مشکل توزیع کالای اساسی در کشور گفت: سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالای اساسی (مهتا) را با هدف هدایت صحیح کالای اساسی طراحی کردیم تا اقلام مورد نیاز به صورت هوشمند در اختیار مردم قرار گیرد.

بهمن عبداللهی» امروز (سه شنبه) در گرامیداشت روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سالگرد تأسیس اتاق تعاون کشور که در محل همایش‌های بین المللی صدا سیما برگزار شد، اظهارداشت: سامانه جامع اطلاعات تعاونی‌های کشور (باتا) سامانه دیگری است که پس از 2 سال برای آماده کردن زیرساخت‌های لازم برای توسعه بخش تعاون طراحی شده و از این هفته کار خود را شروع می‌کند.
وی درخصوص نقش تعاونی‌ها در اقتصاد کشور گفت: با ابلاغ اصل 44 قانون اساسی ظرفیت بی بدیلی برای تعاونی‌ها در نظر گرفتند و سهم 25 درصدی از اقتصاد را به این بخش اختصاص دادند.
وی افزود: برخی این هدف‌گذاری را ایده آل می‌دانند اما من معتقدم این موضوع، شدنی است.
عبداللهی درباره علل محقق نشدن سهم تعاونی در اقتصاد گفت: تنها 10 درصد قوانین مربوط به این بخش اجرایی شده و عدم اجرای قوانین علت اصلی تحقق نیافتن سهم تعاونی است.
وی با بیان اینکه عدم بکارگیری ساز و کارهای لازم همچون بانک و بیمه باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: در بخش تعاونی تنها یک بانک توسعه تعاون و بیمه تعاون وجود دارد که برای این بخش، کافی نیست.
عبداللهی خاطر نشان کرد: بی انگیزه شدن تعاونگران به دلیل نبود حمایت‌های مالیاتی و مسایل مربوط به تامین اجتماعی از دلایل فاصله گرفتن از اهداف تعیین شده است.

در ادامه این مراسم سامانه مدیریت هوشمند توزیع کالای اساسی (مهتا) با هدف هدایت صحیح کالای اساسی و سامانه جامع اطلاعات تعاونی‌های کشور (باتا) با حضور وزیر امور اقتصادی و داریی، نمایندگان مجلس و تعاونگران رونمایی شد.

منبع:ایرنا

پایان خبر