تعاونکده
صفحه اصلی تعاونی ها

   

   

محصولات کشاورزی

شنداله

  اخبار و مصاحبه وزیر اقتصاد: تعاونی ویترین نیست واقعیت است

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تعاونی ویترین نیست بلکه واقعیت است و برای اینکه به این واقعیت برسیم باید به قانون اساسی نگاه کنیم.

«فرهاد دژپسند» امروز (سه شنبه) در گرامیداشت روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سالگرد تأسیس اتاق تعاون که در محل همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار داشت: در بحث تعاون، نگاه حداقلی به این بخش داریم و این برخلاف قانون اساسی است، بنابراین باید نگاهمان را تغییر دهیم.
وی افزود: در حال حاضر با پدیده شوم تحریم ظالمانه، نابخردانه و خلاف عرف بین المللی مواجه هستیم و در کنار آن یک پدیده میمون داریم که به بخش تعاون مربوط می شود و آن اهتمام دولت برای واگذاری تصدی های اقتصادی به بخش غیردولتی به خصوص تعاونی هاست و این دو بال، شاهراهی برای تغییر و تحول در نگاه به اقتصاد و تعاونی ها باز می کند.
وزیر اقتصاد با بیان اینکه یکی از بحث های جدی برای عبور از تحریم افزایش نقش مردم در اقتصاد و شکل گیری اقتصاد مردم بنیان است، اضافه کرد: در این مسیر، اقتصاد مقاومتی با رویکرد مردم بنیان تشکیل می شود و تعاونی ها به این دلیل که شکل انحصاری در ذات خود ندارند باید مورد توجه قرار گیرند.
وی تصریح کرد: در دوران تحریم، دشمن ورود کالای اساسی را با موانع مواجه می کند و در این شرایط، تعاونی ها هستند که می توانند این تهدید را به فرصت تبدیل کنند و برای برون رفت از این شرایط وارد صحنه شوند. دژپسند تأکید کرد: تعاونی ها می توانند به طور مشخص در دو مولفه تامین و توزیع کالاها و همچنین افزایش سهم در اقتصاد، نقش آفرینی کنند.

وی افزود: امروز سهم تعاون در اقتصاد ملی حداکثر 6 تا هفت درصد است که تا هدف گذاری 25 درصدی فاصله زیادی داریم و برای تحقق این هدف، تعاونی ها باید از فرصت های اقتصاد تعاونی به بهترین نحو استفاده کنند.

دژپسند تأکید کرد: امسال ما تلاش داریم شرکت های سودآور را واگذار کنیم؛ علاوه بر آن تجربه ادوار گذشته نشان داده واگذاری به صورت نقد و اقساط چالش برانگیز است و به همین دلیل قرار است واگذاری ها تنها به صورت نقد باشد.

وی با بیان اینکه بنگاه داری یکی دیگر از نقش آفرینی های بخش تعاون در اقتصاد است گفت: واگذاری شرکت ها رویکرد اصلی دولت است و همواره مورد تأکید رهبر انقلاب نیز بوده است. بنابراین اصرار داریم امسال باقیمانده سهم دولت در بنگاه ها را در قالب 18 شرکت بورسی واگذار کنیم و پس از آن نیز واگذاری شرکت های غیربورسی در دستور کار قرار دارند.

دژپسند با بیان اینکه در روش های واگذاری نیز باید بازنگری کنیم، اضافه کرد: روش های واگذاری شامل واگذاری مدیریت، اجاره به شرط تملیک و حتی ترکیب این دو مدل است.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: دولت برای تعاونی ها فرش قرمز پهن کرده اما افزایش سهم آنها در اقتصاد کشور منوط به آمادگی بخش تعاون با محوریت اتاق تعاون است.

منبع: ایرنا

پایان خبر