تعاونکده
صفحه اصلی تعاونی ها

   

   

محصولات کشاورزی

شنداله

  اخبار و مصاحبه سامانه سنا سامانه ای برای نظارت بر فعالیت های ارزی/ مزایای سامانه سنا چیست؟

سامانه سنا، درگاهی است که صرافی ها می بایست معاملات روزانه ارزی شان را در آن ثبت نمایند.

 سامانه نظارت ارزی (سنا) سامانه درگاهی است که توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی و در راستای متشکل نمودن بازار ارز کشور و ساماندهی معاملات ارز در شبکه صرافی‌ های مجاز و به عنوان سامانه نظارت بر ارز و مبادلات ارزی از سال 90 راه‌ اندازی شده است و صرافی ها موظف اند معاملات روزانه ارزی شان را در آن ثبت کنند.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی به موجب مقرراتی همه صرافی‌ ها را ملزم به ارائه اطلاعات نرخ‌ های خرید و فروش ارز در سامانه نظارت ارزی (سنا) کرد و بدین طرق صرافان موظف شدند. تمامی معاملات ارزی‌ شان را در سامانه سنا یا سامانه نظارت ارز ثبت کنند و چنانچه تخلفی از آنها سر بزند یا بخواهند از ثبت معاملاتشان امتناع کنند با برخورد بانک مرکزی مواجه می‌ شوند.

همه صرافی‌ های مجاز باید نرخ خرید و فروش ارزهای خود را در ساعات مشخص شده و به طور آنلاین در سایت سنا ثبت کنند و این پایگاه میانگین وزنی نرخ خرید و فروش همه اسعار مورد معامله را محاسبه و نمایش می‌ دهد.

این سایت تمام نرخ‌ های صرافی‌ ها را جمع‌ آوری کرده و پس از محاسبه میانگین موزون، نرخ ارز را نمایش می‌ دهد و بنابراین از صحت بالایی برخوردار است و می‌ توان جهت خرید و فروش ارز به آن استناد کرد.

این سامانه که در آدرس اینترنتی (https://www.cbifs.com/sana) در دسترس است نرخ‌ های ارز را روزانه بر اساس هر ساعت نمایش می‌ دهد.

*مزایای سامانه سنا

بخش‌ های مختلف این نرم‌ افزار را خرید و فروش اینترنتی ارز،‌ امکان گرفتن قیمت تمام‌ شده، حسابداری، خزانه‌ داری، دسترسی آنلاین به حساب بانکی تشکیل می‌ دهند.

به واسطه تمام بخش‌ های سامانه نظارت ارز، صرافی می‌ تواند علاوه بر گرفتن قیمت تمام‌ شده و تعریف سود و زیان معامله‌ هایش، با اتصال به بانکی که در آنجا صاحب‌ حساب هستند عملیات برداشت و واریز وجه را نیز انجام دهند.

* سفارش اینترنتی ارز

خرید و فروش اینترنتی ارز یکی از جذاب‌ ترین بخش‌ های این سامانه است و یکی از شلوغ‌ ترین و پرمراجعه‌ترین قسمت‌ ها نیز شاید همین بخش باشد، چرا که همیشه مسافرانی وجود دارند که برای خرید ارز پا به صرافی می‌ گذارند.

در این روش، مشتری یکی دو روز پیش از سفر می‌ تواند درخواستش را ارائه دهد و اطلاعات شخصی را که نرم‌ افزار از او خواسته از قبیل مقدار ارز مورد نیازش وارد کند. سامانه هم آن‌ را به‌ عنوان یک درخواست به بانک مرکزی اعلام می‌ کند و بانک مرکزی بعد از بررسی درخواست‌ ها و همچنین طی کردن فرآیند راستی‌ آزمایی با سازمان ثبت احوال، از طریق کد رهگیری که سیستم به مشتری داده به او گفته می‌ شود که از کدام صرافی می‌ تواند ارز خود را تحویل بگیرد.

از طرف دیگر به صرافی هم اعلام می‌ شود که ارائه ارز به این فرد بلامانع است. در این مرحله هم مشتری با در دست داشتن مدارک فیزیکی‌ اش با مراجعه به همان صرافی می‌ تواند مبلغ را یا به حساب صراف بریزد یا آن که از طریق کارت‌ های بانکی به حسابش منتقل کند.

اینکه چرا با وجود سفارش اینترنتی ارز، مشتری بار دیگر باید به صرافی مراجعه کند، به این دلیل است که اطلاعات ارائه شده توسط مشتری باید برابر اصل شود. از طرف دیگر وقتی فرد اینترنتی ارز خود را سفارش می‌ دهد می‌ توان فرآیند راستی‌ آزمایی را با دقت بیشتری انجام داد.

حتی از این طریق می‌ توان خرید و فروش‌ ها را هدایت شده به مسیر صرافی‌ ها فرستاد به شکلی که یک صرافی پر کار و صرافی دیگر بیکار نباشد.

* محفوظ ماندن اطلاعات در بانک مرکزی

برخی از مشتریان در مواجهه با این سامانه و الزامی که برای وارد کردن اطلاعات شخصی‌ شان به‌ وجود آمده اطلاعات‌ شان را ارائه نمی‌ دهند. این افراد از به خطر افتادن امنیت اطلاعاتشان واهمه دارند و بسیاری از آن ها با مطرح شدن این مساله از خرید ارز منصرف می‌ شوند و ترجیح می‌ دهند به جای خرید ارز دولتی و معامله با صراف از بازار سیاه، ارز مایحتاج‌ شان را تهیه کنند.

بنابر قوانین و مقررات موجود، مبدا و مقصد خرید و فروش ارز یعنی فروشنده و خریدار باید در دستور العمل‌ های پولشویی مشخص باشد و براساس همین مقررات این نر‌م‌ افزار تهیه شده و بنابراین هم باید خریدار و فروشنده اطلاعاتشان را وارد سیستم کنند.

گفتنی است یک قسمت از سامانه نظارت ارز به بانک مرکزی و قسمت دیگر آن نیز به صرافی‌ ها متصل است و بانک‌ ها هم هیچ دخالتی در آن ندارند. 

صرافی‌ های بانک‌ های عامل هم مانند صرافی‌ های شخصی موظف‌ اند تمام تراکنش‌ هایشان را وارد سامانه سنا کنند و بانک مرکزی در این سامانه تمام تراکنش‌ های روزانه صرافی‌ ها را به‌صورت لحظه‌ ای رصد می‌ کند.

منبع: موج

پایان خبر